Upadłość konsumencka to proces dążący do redukcji lub umorzenia zobowiązań w związku z zaistnieniem niewypłacalności. Ostatnim, kluczowym momentem tego procesu jest natomiast ustalenie planu spłaty wierzycieli. O tym, czym jest plan spłaty w upadłości konsumenckiej, kiedy jest wydawany i co zawiera – kilka słów w niniejszym artykule.
Plan spłaty to dokument zatwierdzany przez sąd w trakcie postępowania upadłościowego, który dla dłużnika stanowi środek do oddłużenia. W sposób namacalny pokazuje mu bowiem jego sytuację i pozwala przewidzieć finansową przyszłość, kiedy to będzie spłacać część swoich zobowiązań. Całkowita realizacja planu spłaty skutkuje natomiast umorzeniem reszty długów.
Zgodnie z art. 491(14) ust. 1 Prawa upadłościowego projekt planu spłaty w upadłości konsumenckiej składa do sądu syndyk. Następuje to po upływie terminu do zgłaszania wierzytelności i przeprowadzeniu likwidacji majątku wchodzącego w skład masy upadłości. Projekt ten ma być pewnym kompromisem pomiędzy interesami wierzycieli a potrzebami dłużnika, który chce otrzymać szansę na nowe życie bez długów.
Plan spłaty to w praktyce ratalny harmonogram płatności, który – biorąc pod uwagę możliwości dłużnika – ma na celu jego oddłużenie, przy jednoczesnym, częściowym zaspokojeniu wierzycieli.
O tym, co zawiera postanowienie o ustaleniu planu spłaty, przeczytać możemy w art. 491(15) ust. 1 Prawa upadłościowego. Zawiera ono:
Sam plan spłaty może mieć natomiast następujące, przykładowe brzmienie:
„Upadły na rzecz wierzycieli przez 24 miesiące przeznaczać będzie miesięcznie kwotę 750,00 złotych, która podzielona zostanie w następujący sposób:
W planie spłaty mamy więc określenie:
Przy tworzeniu planu spłaty brane są pod uwagę natomiast takie okoliczności jak: wiek dłużnika, źródła i wielkość jego dochodów, comiesięczne koszty czy ogólna sytuacja życiowa.
Zatwierdzenie planu spłaty wierzycieli przez sąd oznacza, że dłużnik zobowiązuje się do jego realizacji w ustalonym terminie. Całkowita realizacja skutkować będzie natomiast umorzeniem długów. Dla dłużnika jest to ogromna szansa na rozpoczęcie nowego życia z „czystą kartą”.
Jeżeli jednak dłużnik nie wywiązuje się z ustalonego planu spłaty, plan ten może zostać uchylony przez sąd. Przy czym uchylenie to może nastąpić z urzędu lub na wniosek. To zamknięcie drogi do oddłużenia w omawianym trybie i konieczność zaspokojenia wierzycieli w inny sposób.
Warto pamiętać, że możliwe jest także umorzenie zobowiązań dłużnika bez ustalenia dla niego planu spłaty wierzycieli. Jest to jednak opcja zarezerwowana dla osób, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej (podyktowanej na przykład ciężką chorobą). Dla pozostałych szansą pozostaje plan spłaty…
Plan spłaty w upadłości konsumenckiej to zatwierdzany przez sąd w trakcie postępowania upadłościowego dokument, który jest środkiem do oddłużenia dłużnika. W praktyce jest to po prostu harmonogram płatności, który ma na celu częściowe zaspokojenie wierzycieli.
Pełna realizacja zatwierdzonego planu spłaty to dla dłużnika szansa na nowe, niezależne finansowo życie bez długów.
Brak wywiązywania się z prawomocnego planu spłaty może natomiast zaowocować jego uchyleniem przez sąd, a co za tym idzie brakiem możliwości oddłużenia w ten sposób.
Zachęcamy także do lektury tego wpisu: Zajęcie wynagrodzenia przez komornika